Neler Yaptık? (1966 - 1985)

1966

Turizm Bakanlığı'nın tertiplediği 7. Turizm Danışma Kuruluna (23-26.5.1966) katıldık ve mevzuat komisyonunda çalıştık.

1967

23.09.1954 Tarihinde teşkilatlandırdığımız Türkiye'nin ilk Turizm Enformasyon Bürosu 1967 yılında da başarılı çalışmalar yapmıştır.

Valilik nezdinde 6086 Sayılı Turizm Endüstrisini Teşvik Kanunu gereğince toplanan komiteye Cemiyetimizin temsilcisi muntazaman katılmıştır.

1967 yılı Dünya Uluslararası Turizm Yılı ilan edildiği için tertiplenen komiteye katılarak gerekli çalışmalar yapılmıştır.

Bayraklı'da ki Eski İzmir kazılarında kullanılmak üzere Bakanlık tarafından aktarılan 10.000 TL. Bayraklı Kazı Direktörlüğüne Cemiyetimiz vasıtasıyla verilmiştir. Eylül ayından sonra yaz başına kadar tatil edilen kazılar için Ord. Prof. Arkeolog Ekrem Akurgal ile bilgi alışverişinde bulunulmuştur.

Papa VI. Paul'un İzmir ve Efes ziyareti sebebiyle kurulan komitede görev alınarak karşılama komitesinde görevli Kardinallere "Efeso" adlı kitap dağıtılmıştır.

Papa VI. Paul'un ziyareti sebebiyle Meryem Ana ve Efes adlı makale hazırlanmıştır. Kurucusu bulunduğumuz Ege Üniversitesi Arkeoloji Enstitüsü'nün yapılan genel kuruluna iştirak edilmiştir.

Meryem Ana Yaşatma Derneği ile müşterek çalışmalarımız bu yılda devam etmiştir. Turizm ve Tanıtım Bakanı ile ilgili Bakanlık erkanına Efes Harabeleri hakkında ve Hıristiyan alemine ait turistik ziyaret yerleri ve müstakbel inkişaf sahaları hakkında bilgi verilmiştir.

1968

Kuruluşumuzun 25. Yılı kutlanmıştır.

Tüm faaliyetlerimiz 25. Yıl Ege Turizm Cemiyeti Kitapçığı ile yayınlanmıştır.

1968

2-7 Eylül 1969 günlerinde "Ekonomik ve Sosyal Etütler Konferans Heyeti" tarafından İzmir Büyük Efes Otelinde tertiplenen Türkiye'de Turizmin Geliştirilmesi mevzulu seminer yerli ve yabancı turizmciler tarafından ortaya konulan düşünce ve tekliflerin çoğunun, cemiyetimizin programladığı ve tatbike koyduğunu göstermiştir. Örnek; Bunun Sırası mı?

Turizm Endüstrisini Teşvik Kanunu Taslağı ve Gerekçesi

1970

Turizm davasında ön çalışmalar yapılmıştır.

Tanıtım, görülecek yerler, dinlenme yerleri gibi bilgilendirme raporunun hazırlanması.

Turizm yönünden önemli olan İzmir Fuarı'na daha fazla misafir gelmesi için yapılan çalışmalar.

Mevcut 3 Kütüphanenin genişletilmesi ve yeni kütüphanelerin açılması için yetkili makamlara öneride bulunulması.

Lord Kinros (Atatürk kitabı yazarı) BBC için hazırladığı 55 dakikalık tanıtım filmi çekimleri için geldiği Türkiye'de İzmir ziyareti sırasında ağırlanması. Bölgemizde yapılan "Deve Güreşleri" için bir intizamın sağlanmasına yönelik prosedür hazırlanması.

İzmir'in Çeşme İlçesine bağlı Dalyan'da, Almanca, İngilizce ve Türkçe lisanlarında "Yabancı Dil Mübadele Kursu" açılması.

Turistlerin, eski tip teknelerle Efes'te bulunan Pamucak Sahili'nden açılacak kanal ile ulaşımının hedeflendiği proje için Selçuk Belediye Başkanı Sn. Cahit Temman?nın desteklenmesi.

1971

Çiğli Havaalanı'nın dış uçuşlara (direk) açılması.

Atatürk Orman Festivali'nin içinde "Çiçek Festivali"nin de yapılması için İzmir Belediye Başkanı Sn. Behçet Uz'un desteklenmesi.

Yeni Kurulan Kültür Bakanlığı'na atanan Sn. Talat Halman'ın kutlanması.

Turizm ve Tanıtım Bakanı Sn. Erol Yılmaz Akçal'a İzmir'de verilen brifingde Turistik Otel işletmecilerinim sorunları ve yaklaşan Akdeniz Olimpiyat oyunları hakkında bilgi verilmesi.

6.8.1971 Tarihinde, Efes Harabelerinin içerisinde bulunan çöp bidonlarına atılan bir izmaritten dolayı çıktığı düşünülen yangının Yamaç Saray, Selsus Kitaplığı, Aşevi ve Sarapis Tapınağında sebep olduğu hasar göz önündü bulundurularak gerekli tedbirlerin alınması için girişimlerde bulunulması.

1972

İzmir'de yapılan ve yapılmakta olan Tesislere gelecek turistler için havaalanının direk uçuşlara açılmadığı tarihlerde sıkıntı yaşanmaması için bildiriler hazırlanması.

"Turizm" konulu konferansın düzenlenmesi.

"Türk Turizmi İşte Böyle Batar" başlığıyla gazetelerde yer alan haberler üzerine THY uçaklarının 20 saate varan rötarlarının önlenmesi için gerekli çalışmaların yapılması. Kadifekale'nin iyi bir görünüme kavuşması için temiz tutulması ve bir tuvalet yaptırılması için girişimlerde bulunulması.

1973

Pansiyonculuğun teşvik edilmesi amacıyla mal sahiplerine gerekli kredinin sağlanarak Türk misafirperverliğinin gösterilmesi ve ülkemizin tanıtımı için gerekli çalışmaların yapılması.

Yurt dışına yılda bir defa çıkış ve 400 $ ile sınırlandırmanın daha fazla ve daha çok $ verilmesi hususlarında resmi makamlar nezdinde çalışmaların yapılması.

Turizm Propagandasına yeteri kadar önem verilmediği, Ancak Avrupa, Akdeniz değil tüm dünyada turizm açılımı yapılması ve Ege'nin cazibesi her fırsatta duyurmak için çalışmaların başlatılması.

Ege-Tur kısa adı ile yapılan çalışmalardan dolayı Turizm ve Tanıtma Bakanlığından teşekkür yazısı.

1974

Sivil Havaalanı olarak düzenlenen ve çalışmaları devam eden Çiğli Havaalanın, turizm mevsiminin başlangıcı olarak kabul edilen 15 Nisan öncesi hizmete açılması için çalışmaların hızlandırılması ve Cumaovası Havaalanı Yolcu Bekleme Salonu'nun kifayetsizliğiyle ilgi şikayetlerin artmasına dikkat çekilmesi.

Balçova Belediyesi tarafından yaptırılan Teleferik ile İzmir'e kazanç sağlandığı ancak tepede dinlenme alanları ve otel inşası için gerekli görüşmelerin yapılması.

Yapılan yatırımlarla İzmir'in Turistik tesislerinde yatak sayısının 2000 adet artmasından dolayı tanıtıma önem verilmesi.

Akdeniz ülkelerinin katılımı ile gerçekleştirilecek olan Akdeniz Festivali ile ilgili Turizm ve Tanıtma Bakanlığı Sn. Orhan Birgit ile görüşülerek festival de görev alınması.

Ülkemizde bir ilk olan 1080 yataklı Altınyunus Tatil Köyü'nün açılışını yapmak için İzmir'e gelen Dış İlişkiler Bakanı Sn. Turhan Güneş ile Turizm ve Tanıtma Bakanı Sn. Orhan Birgit'e dış tanıtım hakkında görüşlerimizin sunulması.

Ege Bölgesi'ne deniz yolu ile gelecek turistler için geçerli olan mevzuatın turistik gelişmeleri sağlamak için yeniden düzenlenmesi için çalışmaların yapılması.

1975

Ege hava sahanlığının kapalı olmasından dolayı otel rezervasyonlarında iptallerin olacağını, şimdiki durumda Kuşadası %40, Çeşme için %30 ve Gümüldür için %3 olan doluluk oranını bile kaybetme tehlikesi karşısında diplomatik girişimlerin başlatılması.

Ege hava sahanlığının açılması için yapılan girişimlerin sonuç vermesi üzerine THY 1 Nisandan itibaren İzmir'den direk Avrupa ülkelerine gidiş-dönüş şeklinde uçuşlara başlayacağına dair açıklamalar yapılması.

Dünya'nın yönetiminde söz sahibi olan kurumların katıldığı "Bildenberg Konferansı" için 4 ülkenin Başbakanları, 15 ülkenin Dış ilişkiler Bakanları ile dünyanın önde gelen bankacıları ile yatırımcıların ilk defa böyle bir katılım için Türkiye'ye ve İzmir Çeşme Altın Yunus Tatil Köyü'ne geleceklerinden dolayı her türlü tanıtım propagandanın yapılmaya çalışılması.

Yurt dışından gelen turistlerin gümrüklerden geçerken üst ve eşya araması yapılmadan sözlü beyanları ile şehrimize giriş-çıkış yapmaları hususunda Gümrük ve Tekel Bakanı Sn. Orhan Öztarak'la yapılan görüşmeler neticesinde gümrüklere gerekli talimatların verilmesi.

İzmir Fuarının geleceği hakkında açık oturuma katılarak sunum yapılması. "Fuarın Turizm Yönünden Önemi" isimli tebliğin sunulması.

1976

İzmir Fuarında "Kuşlar Müzesi" açılması için Sn. Ahmet Dönmez'in başlattığı çalışmalara katkı koyarak bu müzenin açılmasının sağlanası.

İzmir'de festivallerin yapılması için resmi makamlar nezdinde temaslara geçilmesi.

Turizmle ilgili her hafta yayınlanacak bir dergi için çalışmalara başlanması.

1977

Yapılacak Akdeniz Festivalinde derneğimizin görev alması.

Turizm sezonunun kapanması ile ilgili değerlendirme toplantısı.

Konaklama tesislerinin temizliği

Taksilerde taksimetre bulunmaması.

Lokantaların önlerine fiyat etiketleri konulması.

Turizm Enformasyon bürolarının gereği gibi hizmet göstermesi.

1978

Akdeniz Festivalinde, Derneğimiz ile İzmir Büyükşehir Belediyesi ve İzmir Kültür ve Turizm Müdürlüğü arasında işbirliği yapılması.

Akdeniz Festivali için İzmir Ticaret Odası ile Turizm Sempozyumu'nun yapılması. Akdeniz Festivali için ayrılan bütçenin Ege Turizm Derneği tarafından kontrol edilmesi.

İzmir Ticaret Odası ile müşterek düzenlenen "İzmir ve Çevresinin İç ve Dış Turizm Sorunları" Sempozyumunun yapılması.

İzmir?in Festivaller ve Kongreler şehri olarak yurt dışında tanıtılması.

1979

Turizm Fuarı dolayısıyla yapılacak seminerde derneğimizin bir tebliğ sunması.

Açılacak olan Turizm Fuarı'nda "bölgemiz turizm sorunları" hakkında bir brifing hazırlanması ve Turizm Bakanı'na sunulan brifing ışığında bir konferans programlanması.

Akademik Festivallerde, derneğimiz bünyesinde bulunan 25.000 TL'nin Turizm ve Tanıtma Bakanlığı İzmir Bölge Müdürlüğü ihtiyaçları için harcanması.

Taksilere taksimetre taktırılması ve bu taksimetrelerin yapımı için M.K.E Kurumu nezdinde örnek taksimetre yaptırılması.

Liselerde okutulması zorunlu bulunan "Turizm Dersleri" için bu dersleri verecek öğretmenlerin bilgi ve programın Milli Eğitim Bakanlığı İzmir Milli Eğitim Müdürlüğü ve Turizm Tanıtma Bakanlığı İzmir Bölge Müdürlüğü ile müşterek çalışmalar ve organizasyonun derneğimiz tarafından yapılması.

Çiğli Hava Alanı?na gelen turistlerin şikayet ettikleri sivri sineklerin yok edilmesi için bir araç temin edilmesi.

Lokanta önlerine mutlak şekilde fiyat listesi konulması için Belediye ile işbirliği yapılması.

1980

Bölgemizin turizm sorunları hakkında bir rapor hazırlanarak, Turizm ve Tanıtma Bakanlığı'na sunulması.

Ege Turizm ve Folklor Dernekleri Federasyonu'nun talepleri ve ihtiyaçları incelenerek geniş bir raporun Turizm ve Tanıtma Bakanlığına sunulması.

Meryem Ana'nın mezarının bulunduğu yer hakkında yaptığımız çalışmalara, Almanca öğretmeni Sn. Hasan Askara'nın katılması ve bir rapor hazırlanarak T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı'na sunulması.

Turizm mevsiminin gelmesi ile birlikte yapılan hazırlıklar hakkında düzenlenen raporun Turizm ve Tanıtma Bölge Müdürlüğü'ne sunularak Turizm Toplantısı Organizasyonu'nun tarafımızdan yapılması.

Turizm Koordinasyonu Toplantısı için İzmir Valisi'nin başkanlığında her ay düzenli Turizm Kurumları ile Toplantıların yapılması.

1981

Bölgemizde bulunan lokantaların önlerinde bulundurulan fiyat listelerinin standart hale getirilmesi.

Bölgemiz otellerinin vasfını ve fiyatlarını belirten kataloglar hazırlatması.

Derneğimiz Koordinatörlüğünde yapılan "1982 Turizm Sorunları" ile ilgili toplantıda hazırlanan raporun yayınlanması ve ilgili makamlara sunulması.

1982

Ege Yöresi Halkları Tanıtım Organizasyonu Komitesi'ne Katılım.

TV'lerde çok popüler olan "Aşk Gemisi" dizi filminin İzmir'de çekilmesi dolayısıyla dizide rol alan oyuncuların şerefine bir gece tertiplenmesi. Türkiye Tanıtım Vakfı Sosyal Kol üyeleri ile birlikte organizasyonun yapılması ve balonun muhasebesinin tarafımızdan tutulması.

Petrol İstasyonları denetim ve temizlik kontrollerinin ilgili makamlara rapor olarak sunulması.

Hediyelik Eşya satışlarında etiket mecburiyeti konulması.

PTT İdaresi ile görüşülerek Kuşadası ve Çeşme gibi turistik yerlerde turistlerin uluslararası görüşmelerinin ankesörlü telefon cihazları ile yapılmasının sağlanması.

1983

Mutad olarak yapılan aylık toplantılarda İzmir Valisi Sn. Hüseyin Öğütçen ile Kültür ve Turizm Bakanlığı Bölge Müdürlüğü ile 1982 yılı Bölgemizin Turizm değerlendirilmesinin yapılması.

Trafik Polislerinin gece kontrollerinde fosforlu yelek kullanılması için örnek yeleklerin temini.

Temmuz ayında ilk defa yapılan ve derneğimizin hazırladığı Festivaller Yönetmeliğine göre bu festivallerin bütçesi hazırlanmış ve derneğimizin kasa olarak görev yapması.

"Aşk Gemisi" dizi oyuncuları şerefine düzenlenen balodan elde edilen gelir ile Almanya"da yapılan Uluslararası Çiçek Tanzimi Fuarı?na katılınması.

Derneğimiz öncülüğünde başlatılan taksimetre uygulamasının takibi.

İtalya Palermo Hayal Oyunları Müzesi'nde düzenlenen Türk Köşesi için Karagöz Sergisi hazırlıklarının yapılması. Deve derisinden 6 adet Karagöz Serisinin hazırlanarak Palermo?ya gönderilmesi.

1984

Görev süresince İzmir turizm ve tanıtımı için büyük gayret sarf eden ve tayinle İzmir'den ayrılar Sn. Hüseyin Öğütçen'e plaket verilmesi. Turizm Haftası'nın tertiplenmesi için Turizm Bakanlığı Bölge Müdürlüğü ile iş birliği yapılması.

Sümer Halk Oyunları Topluluğu'nun, İtalya'da yapılan I. Dünya Halk Oyunları Yarışması'na katılması için katkılarının konulması.

1985

3-7 Temmuz Tarihleri arasında Çeşme'de düzenlenen 3. Çeşme Deniz Şenlikleri Organizasyonu'na katılım ve piyango çekilişi tertibi ile gelir sağlanması.

İzmir Kültür ve Sanat Vakfına derneğimizin üyeliği ile "Vakıf Senedi"nin oluşturulması.